17. 12. 2019 je potekal šolski Otroški parlament. Naslov letošnje teme je Moja poklicna prihodnost. Srečanje je vodila predsednica šolske skupnosti, učenka Nika Čeh. Po uvodni predstavitvi letošnje teme in že zapisanem našem razmišljanju o poklicih in naši poklicni prihodnosti, smo imeli možnost pridobiti zanimive informacije iz prve roke od gospe in gospoda Kovačec, ki sta uspešna podjetnika in sta bila naša gosta na šolskem parlamentu. Gospa Kovačec je po poklicu učiteljica in gospod Kovačec je gradbenik. V podjetju ona skrbi za finance in on za sestanke in sklepanje novih poslov. Pomagala sta nam odgovoriti na nekaj vprašanj.

[unordered_list style=”bullet”]

• Kako bi nas navdušili za poklic?
    [/unordered_list] Izberite si to, kar imate radi in to navežite s poklicem, ki že obstaja.

[unordered_list style=”bullet”]

• Kako bi to spodbudili? Kako bi otroku omogočili, da razvije svoje talente?
    [/unordered_list]Poskusimo mu nuditi, da preizkusi čim več dejavnosti.

[unordered_list style=”bullet”]

• Ali je izobrazba pot do cilja?[/unordered_list] Ni nujno, saj lahko nastopijo tudi druge priložnosti.

[unordered_list style=”bullet”]

• Zakaj in kako ste pomislili na idejo o lastnem podjetju?[/unordered_list] Denarna kriza, nove priložnosti.

[unordered_list style=”bullet”]

• Ali ste imeli rezervni načrt?[/unordered_list] Ne, to je povzročilo veliko tveganje, ves svoj denar, trud sva vložila v to podjetje. Ni bilo druge priložnosti kot uspeh.

[unordered_list style=”bullet”]

• Je ta poklic težek?[/unordered_list] Ja, vsak poklic je po svoje težek in vsak zahteva nekakšno delo, spretnost.

[unordered_list style=”bullet”]

• Koliko časa vam vzame en projekt?[/unordered_list] Vse skupaj traja 3 leta, od tega je dobro leto gradnje.

[unordered_list style=”bullet”]

• Kako ustvariti svoje podjetje?[/unordered_list] Imeti moraš močen karakter, dobro idejo, pogum, veliko potrpežljivosti in tudi malo sreče.

Tudi ravnateljica gospa Tatjana Vaupotič Zemljič nam je podala zanimive informacije iz lastnih izkušenj in pomemben nasvet: » Za poklic se odločamo s srcem in ne zaradi denarja. Srednja šola še ne zaključi kariere.«

Zapisala: Zoja Šafranko