OŠ Ljudski vrt Ptuj |
Šola varuje učence pred nadlegovanjem, trpinčenjem, zatiranjem, diskriminacijo, nagovarjanjem k dejanjem, ki so v nasprotju z zakonom in splošno sprejetimi civilizacijskimi normami, in pred tem, da bi jih poniževali drugi učenci, delavci šole in osebe, ki vstopajo v šolski prostor. |
HIŠNI RED UREJA:
I. Nadzor v šolskih prostorih v času pouka in drugih dejavnosti, ki jih organizira šola
- Nadzor opravljajo vsi delavci šole.
- Dežurstva so pred poukom, v času odmora, neposredno po pouku, med malico, kosilom, ob dnevih dejavnosti, ob posameznih prireditvah, skratka ob vseh organiziranih dejavnostih šole.
- Šola je odprta od 7.10 do 16.20. Za učence prvih razredov, ki obiskujejo jutranje varstvo, je šola odprta že od 6.10 dalje. Po 16.20 je šola zaklenjena in učenci smejo v šolske prostore le v spremstvu delavca šole.
- Pouk se prične ob 8.10. Za učence, ki imajo izbirne predmete, dopolnilni pouk ali dodatni pouk pred začetkom rednega pouka, je začetek ure ob 7.20. Učenci prihajajo v šolo 10 minut pred pričetkom pouka in se v učilnici mirno pripravijo na pouk.
- Po končanem pouku oz. dejavnosti učenci zapustijo šolo in se ne zadržujejo v šolskih prostorih in bližnji okolici, razen učencev OPB.
- V učilnicah se učenci po pouku lahko zadržujejo le z dovoljenjem učitelja, ki poskrbi tudi za nadzor.
- Če učenec ali starši pridejo v šolo po pozabljene stvari, lahko to opravijo le v spremstvu delavca šole.
- Za nadzor na hodnikih, v učilnicah, jedilnici, garderobi in sanitarijih med odmori poskrbijo dežurni učitelji skupaj z dežurnim učencem.
- V času delitve malice je v učilnici učitelj, ki je imel pred tem v tej učilnici pouk. Učenci malicajo izključno v razredu. Po malici dežurni učenci ločeno zbrane ostanke hrane in posodo odnesejo iz razreda v kuhinjo. Učilnico lahko zapustijo najhitreje ob 10.00.
- Učenci zapustijo učilnico, ko učitelj zaključi uro. Vsak učenec zapusti svoj prostor urejen. Za splošno urejenost učilnice je odgovoren reditelj skupaj z učiteljem. Skrbno se držimo ločenega zbiranja odpadkov.
- Učenci odidejo v učilnico, kjer imajo naslednjo uro pouk. Če so v učilnici učenci drugega oddelka, pred učilnico mirno počakajo, da vsi odidejo iz učilnice. V primeru, da ob vstopu v učilnico zaznajo kakšne poškodbe ali nepravilnosti, o tem takoj obvestijo dežurnega učitelja.
- V odmorih in med učnimi urami učitelji skrbijo, da ne prihaja do namernega poškodovanja šolske lastnine. V primeru namernega poškodovanja šolske lastnine stroške poravnajo starši učenca, ki je poškodbo povzročil.
- Na celotnem območju šole je prepovedano kajenje.
- Učilnice in učencem dostopne prostore odklepajo učitelji in hišnik z vedenjem učitelja.
- Čas kosila je med 12.15 in 13.30. Učenci, ki imajo šest ur pouka, gredo na kosilo ob 30 in imajo prednost pred ostalimi, ki so že končali s poukom.
- Učenci so vljudni do vseh delavcev šole in občasnih obiskovalcev ter ne pozabijo na pozdravljanje. Delavci šole jim odzdravijo.
- Učenci so se dolžni kulturno obnašati tudi na šolskih prireditvah.
- Na celotnem območju šole je prepovedano kajenje in uživanje vseh vrst alkoholnih in drugih opojnih napitkov.
II. Hranjenje garderobe
- Učenci pustijo obutev in določena oblačila v garderobnem prostoru, določenem za vsak razred.
- V copate se učenci preobujejo v garderobah.
- Če garderoba ni pospravljena, dežurni učenec opozori razrednega reditelja.
- V garderobah učenci ne puščajo vrednih predmetov. Za njih šola ne odgovarja, prav tako ne odgovarja za kolesa pred šolo.
III. Varovanje in nadzor vstopa v šolo
1. V času pouka in drugih dejavnosti, ki jih organizira šola, poteka dežurstvo strokovnih delavcev šole in učencev.
2. V popoldanskem času je možen vstop v šolo, če gre za redne ali vnaprej napovedane dejavnosti. Takrat je za nadzor zadolžen vodja dejavnosti ali drugi pooblaščeni delavec šole.
3. Gibanje staršev po šoli je dovoljeno le v spremstvu delavcev šole.
IV. Dežurstvo strokovnih delavcev in učencev
Dežurstva potekajo 10 minut pred poukom, v času odmora, neposredno po pouku, med malico, kosilom, ob dnevih dejavnosti, ob posameznih prireditvah, skratka, ob vseh organiziranih dejavnostih šole.
a) Dežurstvo strokovnih delavcev
-
- Razpored dežurstev strokovnih delavcev pripravi vodja podružnice v dogovoru s posameznim učiteljem.
- V primerih odsotnosti strokovnih delavcev vodja podružnice poskrbi za nadomeščanje dežurnih strokovnih delavcev.
- Dežurstvo strokovnih delavcev se začne deset minut pred začetkom pouka oziroma dejavnosti. Dežurajo tudi med odmori in ob odhodu učencev iz šole.
- Strokovni delavci nadzirajo, zagotavljajo red in varnost na hodnikih, v učilnicah, v garderobah, jedilnici in na straniščih. Pomagajo dežurnim učencem in rediteljem v oddelkih.
b) Dežurstvo učencev
-
- Razpored dežurstev učencev pripravijo razredniki in je vložen v mapo Dnevnik dežurstev.
- Dežurajo učenci 6., 7., 8. in 9. razreda ob dežurni mizi pri glavnem vhodu.
- Razrednik pred začetkom dežurstva z učenci ponovi navodila za dežurstvo in razjasni dileme.
- Dežurstvo traja od 7.30 do 13.30. V primeru obveznosti je potrebno poskrbeti za zamenjavo, ki mora biti zabeležena na dežurnem listu.
- Naloge dežurnih učencev:
~ Zjutraj skrbi za red pri vstopu v šolske prostore. Spomni učence na uporabo šolskih copat. Pazi na urejenost garderobnih prostorov – opozori razredne reditelje.
~ Vsakega obiskovalca prijazno pozdravi. Obiskovalce šole pospremi do želene odrasle osebe. Med obiskovalce spadajo tudi nekdanji učenci šole. V avli se smejo zadrževati samo učenci naše šole in starši, ki so prišli po svoje otroke. Drugim to ni dovoljeno.
~ V vsakem odmoru skrbi za red. Učence, ki ne upoštevajo pravil, dvakrat opozori, nato jih zapiše na dežurni list. O tem poroča dežurnemu učitelju. Razredniki morajo tedensko pregledati mapo dežurstev in se pogovoriti z vpisanimi učenci.
~ Obvešča razrede z okrožnico.
~ Poskrbi za kozarce in za red pri avtomatih z vodo.
~ Na malico lahko gre po glavnem odmoru, na kosilo pa ob 12. uri.
~ Skrbno vodi zapisnik o pomembnejših dogodkih.
~ V šoli je v šolskih copatih.
~ Dežurno mizo ima pospravljeno.
~ Odnaša pladnje iz jutranjega varstva.
~ Prinaša in odnaša malico učencem 2. razreda.
~ Opravlja naloge po naročilu dežurnega učitelja in ravnateljice.
~ Ne moti pouka z neprimernim vedenjem.V. Način informiranja učencev
- Učencem so na voljo naslednje informacije:
- ~ predstavitev šole na spletu;
- ~ brošura – Obvestila na začetku šolskega leta,
- ~ ustrezne vsebine na razrednih urah,
- ~ zapisniki sestankov Skupnosti učencev,
- ~ program aktivnosti,
- ~ oglasna deska, okrožnice,
- ~ radijske oddaje, šolsko glasilo Utrinki in Šolske novičke,
- ~ pisna obvestila učencem in staršem,
- ~ roditeljski sestanki, govorilne ure, seje Sveta staršev, Sveta zavoda, tim Zdrave šole, tim Ekošole, tim MČRK, ~ delavnice, okrogle mize, predavanja.
VI. Razno
1.Prinašanje žog v šolo in uporaba le-teh na igrišču v času pouka (od 7.00 do 16.20) ni dovoljena. Uporaba igrišča v času pouka je prepovedana tudi zunanjim uporabnikom.
2. V šolskih prostorih se uporabljajo šolski copati. Uporaba telovadnih copat je dovoljena le v telovadnici.
3. V času pouka je prepovedana uporaba mobilnega telefona in multimedijskih predvajalnikov. Prav tako je prepovedano vsakršno fotografiranje in snemanje učencev ali zaposlenih v šoli. Učenec, ki ne upošteva navodil o primerni uporabi omenjenih naprav, mu jih učitelj odvzame in o tem obvesti starše.
Pravila šolskega reda veljajo na vsem šolskem prostoru(v zgradbi, na dvorišču, igrišču in v okolici šole).
Hišni red stopi v veljavo, ko se zaključi javna razprava in ga sprejmeta Skupnost učencev ter Svet staršev in ga potrdi ravnateljica.