(Besedilo dopisa je pripravila Odvetniška družba Pirc Musar & Lemut Strle o.p., d.o.o po naročilu Ravnateljskega servisa)

”Spoštovani starši,

skrb za največjo korist otroka je bila in ostaja vodilo vseh, ki delamo v vzgoji in izobraževanju. Tej skrbi smo v času epidemije dodali tudi skrb za ohranjanje javnega in tudi individualnega zdravja. Tudi v šolah imamo tako med delavci kot med učenci posameznike, ki sodijo v bolj ranljive skupine, posledično pa ima okužba z virusom SARS-CoV-2 zanje lahko težje, lahko tudi usodne posledice.

Zaščitni ukrepi kot so umivanje rok, razkuževanje, držanje razdalje in tudi zaščitne maske so spremljevalci epidemije SARS-CoV-2 že vse od njenega začetka pred dobrim letom dni. Z nošenjem zaščitne maske predvsem ščitimo druge pred okužbo, ki bi jo lahko mi prenesli nanje. Tako z nošenjem maske pravzaprav izkazujemo spoštovanje do drugih, pokažemo, da nam je mar za njihovo dobrobit in zdravje.

Spremenjen režim nošenja zaščitnih mask pri pouku je Vlada Republike Slovenije uvedla s spremembo Odloka o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 30/21), ki je stopila v veljavo 4.3.2021. Nošenje zaščitne maske je do preklica ukrepa tako po Odloku obvezno tudi v času, ko so učenci v matični učilnici – za učence od vključno 6. razreda osnovne šole naprej.

Gre za zapovedan ukrep, ki smo se ga v šolah dolžni držati. Pri tem računamo, da nam boste starši, če bo to potrebno, pomagali pojasniti otroku, zakaj je spoštovanje ukrepa potrebno. Verjamemo namreč, da zapovedane ukrepe sami starši spoštujete in ob obisku trgovine ali drugih zaprtih javnih prostorov tudi sami ne le zaradi zapovedi in v izogib kazni pač pa tudi v znak spoštovanja do drugih, do njihovega zdravja, nadenete zaščitno masko.

Ko bo epidemija v zatonu in bo okužb manj, si vsekakor tudi v šolah želimo nazaj našo normalo, odkrite obraze, široke nasmehe, glasno kričanje in opustitev obvezne distance. Za vse to bo čas – kmalu. Do takrat pa vas prosimo za potrpljenje in podporo pri upoštevanju veljavnih zaščitnih ukrepov.

Kolikor dvomite v utemeljenost, strokovnost ali ustavno skladnost zapovedanih ukrepov se, prosimo, obrnite na organe, ki odločitve sprejemajo, torej na Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, kot del Vlade RS. V šolah smo jih dolžni le izvajati.

Če menite, da zaščitni ukrepi, kot so predpisani z odloki Vlade RS ali s priporočili NIJZ škodujejo vašemu otroku, vam predlagamo, da se o tem posvetujete z izbranim pediatrom. Ta vam bo v dani situaciji, v kateri je spoštovanje zaščitnih ukrepov obvezno, lahko tudi najbolje svetoval.

                                            Tatjana Vaupotič Zemljič, ravnateljica

(Visited 42 times, 1 visits today)